Kouč Fencl: Po deseti letech snažení se postup musí hodnotit pozitivně

03.07.2012 20:24

   

Kouč Fencl: Po deseti letech snažení se postup musí hodnotit pozitivně

Zní to neuvěřitelně, ale v souvislosti s Bystřicí se slovo divize skloňuje už deset let. Právě v historicky prvním ročníku po reorganizaci krajů ji poprvé a rozhodně ne naposled unikl mezi prsty postup do čtvrté nejvyšší soutěže. Tehdy se Bystřičtí nevědomky zaškatulkovali do role korunního prince a přízvisko věčně druzí smazali až letos.

„Pokud se deset let neúspěšně pokoušíte o postup, tak se ta letošní sezona musí hodnotit jenom pozitivně,“ říká trenér Karel Fencl.

Zrovna on ale není s neúspěšnými pokusy tolik spjatý. K týmu přišel teprve před dvěma lety. Ale už první sezonu poznal, jaké to je skončit druhý. V další už ovšem dokázal to, co nikdo před ním.

„Je to dílo kolektivu. Neuvěřitelně jsme se semkli a samozřejmě nám hodně pomohly i ztráty Staré Říše, která většinu sezony měla vše ve svých rukách,“ skromně podotýká bývalý trenér jihlavské mládeže.

Právě instance odchovanců a zkušeného kouče, který z Bystřice pochází, se ukázala jako pravá. „Je tady dost kvalitních fotbalistů. Zmíním třeba Prášila, nejlepšího střelce soutěže. Když jsem tu začínal, chtěl s fotbalem skončit a spíš se věnovat florbalu. Nakonec se ukázalo, že má velké předpoklady a je hráčem minimálně divizních parametrů. I ostatní v sobě měli velký potenciál, který se časem projevil. K tomu se přidal i charakter, protože všichni tihle kluci mají k Bystřici vztah, mají klub pod kůží. Pak je všechno snadnější,“ vysvětluje Fencl.

Začátek letošní sezony ale ničemu převratnému nenasvědčoval. O roli favorita se rezolutně přihlásila Stará Říše, která si také v polovině soutěže vytvořila čtyřbodový náskok. Jenomže na jaře začala ztrácet, zatímco Bystřice podruhé v řadě zvládla jaro s minimálními ztrátami. Rozdíl byl v tom, že zatímco v minulých ročnících obírala favority a ztrácela se slabšími celky, letos se situace obrátila.

„Je to jednoduchá matematika. Sice jsme na jaře prohráli s oběma našimi pronásledovateli, ale s výjimkou zápasu s Pacovem jsme všechno ostatní zvládli. Bylo to o motivaci, o tom nepodcenit papírově slabšího soupeře, což se nám dařilo,“ podotýká bystřický trenér.

Zlom prý přišel po domácí porážce 1:2 se Starou Říši. V zápase totiž Bystřice vedla a pak otočila výsledek ve svůj neprospěch dvěma vlastními góly.

„Všichni jsme cítili velkou nespravedlnost, naštěstí nás to pozitivně poznamenalo a dokonce soutěže už jsme neztratili ani bod,“ dodává Fencl.