Klíčové okamžiky? Na jaře si jich Illek užil dost

03.07.2012 20:27

Po letech si opět zahraje divizi. S Bystřicí vykopal čtvrtou nejvyšší soutěž i matador Jan Illek. Ve svých pětatřiceti letech nejzkušenější hráč týmu z města nad hradem Pernštejnem byl na jaře mužem klíčových okamžiků. Nejprve ve Ždírci dvěma brankami pomohl prolomit dlouholetou nedobytnost tamního hřiště, poté nešťastným vlastním gólem pomohl Staré Říši k náskoku v čele soutěže, pak ho zase snížil, když ve druhé minutě nastaveného času rozhodl jedinou brankou o výhře nad Herálcem a v závěrečném zápase v Jemnici vymetenou šibenicí z přímého kopu pečetil postupový výsledek.

Který z těch okamžiků považujete za nejzlomovější?

Asi tu výhru nad Herálcem. Kdybychom doma remizovali se sestupujícím celkem, byla by to velká ztráta. Ale přiklonilo se k nám štěstí, do té doby jsme si smůly vybrali dost.

…včetně vašeho vlastního gólu…

Navíc nešlo jenom o ten můj. Už domácí zápas předtím jsme remizovali s Pacovem a dali si vlastence. A pak ten zápas se Starou Říší. Tam jsme dvěma svými góly otočili výsledek v její prospěch.

Sezonu jste pak v Jemnici zakončil výstavní šibenicí z přímého kopu…

Když jsem si chystal míč, kluci mi říkali, ať to narvu, ale já chtěl střílet technicky. Naštěstí se to povedlo, byla to klika, ale vedli jsme 3:1. Nevěděli jsme, jak je na tom v souběžně hraném duelu Stará Říše, takže to byl pro nás postupový výsledek s dvoubrankovým náskokem.

Z vašich sedmi gólů jste jich šest vstřelil na jaře. Čím to?

Na podzim jsem měl spíš defenzivnější úkoly. Pak nás trenér prohodil se Zdeňkem Sklenářem a já se ze středu zálohy posunul na kraj, kde bylo víc volnosti. Tak možná proto.

Kam řadíte uplynulou sezonu? Přece jenom, divizi už jste hrával, v 90. letech jste zažil i třetí ligu ve Žďáře…

Ale na sklonku kariéry je to krásný úspěch. Jsem moc rád, že můžu být u historického průlomu bystřického fotbalu. Moc si to užívám. I díky rodině, která mě podporuje, i když je toho volného času s ohledem na práci málo.

Zmínil jste sklonek kariéry, takže už se blíží konec?

Už mám nějaký věk, ale zdraví mi ještě relativně slouží, takže ještě možná rok, dva. Divize v Bystřici je určitě velkou motivací.

Myslíte, že je to pro Bystřici adekvátní soutěž?

Říká se, že v divizi se začíná hrát fotbal. Já to přeji především mladým klukům, můžou tam vyrůst, nabrat nové zkušenosti a třeba se i prodat výš. Záleží jen na nich.

 

kdo je Jan Illek

Narodil se 13. června 1977 v Novém Městě na Moravě.

S fotbalem začínal v Dolní Rožínce, ale brzy přešel do Žďáru nad Sázavou, kde ještě jako dorostenec okusil v A-týmu II. národní ligu (dnešní MSFL) a po sestupu i divizi.

Po vojenské službě ve Ždírci nad Doubravou, kde se podílel na postupu z I. A třídy do tehdejšího župy, přestoupil do Doubravníku, se kterým si zahrál nejprve krajský přebor Vysočiny, poté i jižní Moravy. Mezitím okusil i rakouskou regionální soutěž a po rozprodeji Doubravníku přestoupil do Rapotic, se kterými vybojoval I. A třídu.

V té době už bydlel v Bystřici nad Pernštejnem, kam také před dvěma lety přestoupil. V současné době učitel tamního gymnázia má s manželkou Eliškou dcerky Michalu (7 let) a Kateřinu (4).