Boj o postup bude mít na jaře pořádné grády

19.11.2011 14:13

Loňský podzim to vypadalo o poznání jinak. Fotbalový krajský přebor se vyrovnal. Na obou frontách. Klidný střed tabulky v podstatě neexistuje. Jak si na podzim počínala jednotlivá mužstva?

 

FSC STARÁ RÍŠE

Když před sezonou opustila kádr zvučná jména jako Radek Sláma a Vladimír Vácha, zdálo se, že ve Staré Říši končí nejsilnější éra. Nasvědčoval tomu i rozpačitý začátek soutěže. Opak byl ale pravdou. Trenér Luděk Kovačík namíchal zkušenost s dravým mládím a to se záhy pozitivně projevilo. Vedle rychlonohého Osumanua se chytili Michalové Pokorný i Brnický, které zásoboval lahůdkovými přihrávkami matador Zdeněk Tichánek jištěný exjihlavskou tvrzí Kadlec, Hekerle, Bartoš. I tahle defenziva zaslouží pochvalu. Brankář Karel Neuman za patnáct zápasů inkasoval pouze desetkrát, tedy suverénně nejméně v celé soutěži. Titul podzimního mistra je ve správných rukou.

 

SK BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM

Překvapuje vůbec někoho tohle umístění? Před sezonou se přitom zdálo, že už by to mohlo být všechno jinak. Bystřice za sebou měla fantastické jaro, ve kterém předčila i mistrovskou Polnou. O to prazvláštnější byl podzim. Z elitní pětky porazila jen Humpolec, ostatní protivníci ji pořádně vyučili, zejména Stará Říše, ve které utrpěl trenér Karel Fencl nejtěžší porážku za dobu svého působení u týmu. „Hráči jsou z formy, navíc si myslí, že se naši soupeři porazí sami,“ zlobil se po porážce 0:5.

Přesto bystřická pozice není špatná, na lídra ztrácí čtyři body a na jaře ho přivítá doma. Ale jeden zápas lepší časy nezaručí.

 

FK HUMPOLEC

Díky druhé polovině podzimu se humpolečtí fotbalisté vyšplhali až na třetí příčku, když v posledním kole předskočili i ždíreckou Dekoru. V posledních devíti zápasech prohráli pouze jednou, na půdě doma suverénních Sapeli Janovice, a právě tady je vidět příčina humpoleckého vzepětí.

„Chtěli jsme být do druhého místa, ale v téhle vyrovnané soutěži, kde každý může porazit každého, to je těžké. Mohli jsme skončit lépe i hůře, ke splnění našeho vysokého cíle nám chyběl bod. Na vedoucí Starou Říši ztrácíme pět bodů, tak proč se nepoprat na jaře o první místo,“ říká trenér Josef Soural.

 

SK DEKORA ŽDÍREC N. D.

Svěřenci mladého kouče Miroslava Plíška vtrhli do sezony jako uragán, v prvních osmi zápasech ztratili body pouze za těsnou porážku v Jemnici a překvapivě na domácí půdě za remízu s Herálcem. To přineslo 19 bodů ze 24 možných, včetně vítězství na hřišti velmi silné Bystřice. Jenže potom se na hráče patrně snesl pocit uspokojení a ztráta formy.

„V některých zápasech jsme nehráli dobře, chyběla nám lehkost a místy i větší bojovnost. To se projevilo třeba na zápasech ve Velké Bíteši a v Okříškách,“ posteskl si Plíšek.

Tyhle porážky dokázala Dekora nahradit ještě dvěma domácími výhrami, jenže třízápasová nulová mizérie udělala černou kaňku na podzimním tažení.

 

FC ČÁSLAVICE-SÁDEK

Ambiciózní nováček začínal dvakrát doma, což mu vyneslo plný bodový zisk. Ovšem venku nebyl dlouhou dobu schopný vůbec nic uhrát, což bylo až frustrující. Vše vyvrcholilo potupným debaklem 0:7 v Jemnici. Jinak ale byly výkony spojeného oddílu z Čáslavic a Sádku sympatické, tedy ty fotbalové. Čtyři červené karty a některé excesy typu plivanců na protihráče a další věci; bez toho by byla vizitka ještě blyštivější.

 

SAPELI POLNÁ

Nováčkům se podzim povedl. Sapeláci se do krajského přeboru vrátili pod hlavičkou Polné a ze svého hřiště ve Stáji vytvořili neobytnou tvrz. Svěřenci trenéra Jana Chramosty vyhráli všechny své domácí zápasy. Venku to ale bylo o poznání mnohem horší. Na hřištích soupeřů totiž uhráli pouhé dvě remízy. „Neumím si to vysvětlit, jako bychom si po každé domácí výhře mysleli, že příští zápas venku to půjde samo,“ kroutí hlavou Chramosta.

 

SK HUHTAMAKI OKŘÍŠKY

Tak famózní start v Okříškách v krajském přeboru nepamatují. Etiopský kouč Tilahun Tesfaye vnáší do týmu potřebnou psychickou pohodu a klid. Po čtyřech zápasech vévodil tabulce, navíc senzačně vyhrál i v devíti hráčích na půdě Staré Říše.

„Trochu nás potom zastavila přísná vyloučení a měli jsme i marodku,“ posteskl si zkušený stratég.

Po drtivém debaklu 10:2 v Jaroměřicích nastal pád tabulkou, ale i tak sedmé místo zkušenému mančaftu sluší. Definitivně navíc odhodil nálepku, že body získává jen v domácím prostředí. Tam se naopak v posledním roce suverenita pomalu vytrácí.

 

1. FC JEMNICKO

Jako parní lokomotiva. Start soutěže začali hodně zvolna, postupem času se ovšem svěřenci trenéra Rostislava Šamánka rozjeli na plné obrátky. Do týmu přišel moravskobudějovický kanonýr Josef Šplíchal, ovšem ústřední střeleckou postavou překvapivě nebyl. Tou se stal především univerzál František Kříž, který je se třinácti trefami společně s bystřickým Milošem Prášilem v čele tabulky střelců. Jak Kříž, tak Šplíchal zaznamenali v průběhu podzimu hned dva hattricky.

 

FC SLAVOJ ŽIROVNICE

Za svoji předváděnou technickou hru sklízí Žirovnice u soupeřů chválu, pod hrad Budín jezdí protivníci s patřičným respektem. Výběr trenéra Leoše Mitase doma má velkou sílu, všech šest výher vybojoval právě před vlastním publikem. S nepořízenou odjely například Čáslavice i Ždírec, domácí kouzlo zrušila jen Stará Říše.

Zato venku je bilance Žirovnice velmi slabá. Pouhé dva body za remízy ve Velké Bíteši a Nové Vsi a skóre 5:20 jsou toho pádným důkazem, nic na tom nemění fakt těžkého losu. Tým se na hřištích soupeřů dostává zbytečně pod velký tlak, který defenziva potom neustojí. Záchrana by však být problémem neměla.

 

FC SPARTAK VELKÁ BÍTEŠ

Kádr Spartaku se sice moc nezměnil, ale nový trenér Jan Dvořák si trochu pohrál s rozestavením i posty. Začátek soutěže tomu ale nenasvědčoval. „Chvíli trvalo, než si všechno sedne. Přece jenom, těch změn tam bylo hodně,“ vyprávěl po senzační výhře ve Staré Říši.

Spartaku navíc pomohl příchod útočníka Davida Jirgla. Známý hartvíkovický kanonýr se sice rozehrává po zranění a do zápasů naskakoval jako střídající hráč, ovšem jeho přítomnost byla na hřišti hodně znát.

 

SK MORAVSKÉ BUDĚJOVICE

V Moravských Budějovicích prožili velmi povedený start, který v krajském přeboru nepamatují. Přičinila se o to i tradiční opora Jaromír Klouda v brance. Postupem času ale tým trenéra Antonína Haneka svou pozici ztrácel a propadal se tabulkou. Přesto je jeho pozice v polovině soutěže vcelku nadějná, tedy oproti předchozím, bodově daleko chudším ročníkům. Na jaře to ovšem nebude bez práce.

 

TJ SLAVOJ PACOV

Také Pacov se v domácím prostředí prezentuje diametrálně lepšími výkony než na venkovních hřištích. Tam je střelecky dost sterilní, ze 24 celkových tam vstřelil jen čtyři. I doma je střelecká produkce dost nevyvážená, Jemnicko porazil 6:3, Velkou Bíteš 4:2 a Sapeli Polnou 3:1, Žirovnici 3:0, na zbylé čtyři zápasy tedy připadají jen dva góly.

Částečný klid vnesly do týmu až dvě výhry v posledních třech zápasech, ty Slavoji hodně pomohly. Z hráčů zaujaly výkony Marka Pěknice zapůjčeného z Tábora, na konci podzimu se pak dostal do formy i Martin Kerouš.

 

SOKOL HERÁLEC

Po vydařené loňské sezoně přišel půst. Úvod sezony zastihl Herálec v jakžtakž dobré pohodě, ale potom přišlo trápení. Sedmizápasová černá série bez vítězství přinesla jen tři body a hodně temné myšlenky. Tým nedával góly, obrana byla děravá.

„Máme úzký kádr a při zraněních Vašáka, Fukana a dalších to bylo pro nás složité. Přestože v týmu vládne velmi dobrá a přátelská atmosféra, tak v něm chyběla nějaká vůdčí osobnost, která by ho strhla,“ tvrdí trenér Kuchta.

Ten se chce po zimní přestávce vrátit na trávník a to jakoby dodalo jeho souputníkům odvahu. Dvě domácí výhry dostaly Herálec z nejhoršího, přesto to na jaře bude patrně boj o přežití.

 

FC SLOVAN HAVLÍČKŮV BROD

Něco se pořád nedaří. Slovan má perspektivní kádr plný talentovaných mladíků protřelých dorosteneckou divizí, jenže těm chybí vyzrálost i zkušenosti. To se projevuje na výkonnosti. Mančaft rutinéra Karla Kolesy klidně obere o body Starou Říši i Bystřici, přiveze bod z Čáslavic a potom přenechá doma body Velké Bíteši, Jaroměřicím nebo Jemnicku.

„Čeká nás ještě hodně práce. Pořád se nám nedaří zvládat zápasy takticky. Buďto se herně trápíme, nebo nedáváme góly a pak inkasujeme ze školáckých chyb,“ nechal se slyšet Karel Kolesa.

V Havlíčkově Brodě však má fotbal tradici a i vzhledem k rýsující se fotbalové kvalitě by krajský přebor udržet měl.

 

TJ DESTRUKCE JAROMĚŘICE N. R.

To bylo slávy, když doma porazily drtivě 10:2 Okříšky. Zdálo se, že trenér Petr Kylíšek konečně našel ideální složení sestavy a vše bude jenom a jenom lepší. Jenomže opak byl pravdou. Jaroměřice od té doby doma vyhrály až v posledním podzimním kole a propadly se až na předposlední místo tabulky. V kádru přitom mají exdivizní hráče typu Aleše Chalupy, Martina Kopečka, Tomáše Novotného, nebo Miloše Neumanna. Jenomže chybí proměňování šancí a řád v nerozvážné defenzivě.

 

TJ NOVÁ VES

Tým hrající výhradně se svými odchovanci doplácí na úzký kádr. Bylo otázkou času, kdy se trenéru Vítězslavu Machatkovi začnou kupit absence zaviněné zraněními. „Situace je, jaká je. Sestavu musíme doplňovat buďto nezkušenými dorostenci, nebo hráči z béčka, což pochopitelně na úroveň krajského přeboru nestačí. Další věcí je, že naše silné stránky už mají soupeři přetečené a dají si na nás pozor,“ krčí rameny Machatka.