Souboj o první místo: Exhibice Staré Říše, propadák Bystřice

06.10.2011 20:35

Stará Říše – Souboj o první místo v krajském přeboru se změnil v jednoznačnou záležitost. Novým lídrem soutěže je Stará Říše, která v 9. kole na domácím hřišti smetla pěti góly do té doby vedoucí Bystřici.

„Vynikajícím výkonem jsme přehráli jedno z nejlepších mužstev soutěže,“ liboval si staroříšský kouč Luděk Kovačík.

ST. ŘÍŠE – BYSTŘICE 5:0

Domácím vyšel náramně začátek. Osumanu pár vteřin po úvodním hvizdu svým presingem využil zaváhání bystřické defenzivy, popostrčil si míč před vápno a levačkou vymetl Mrňousovu šibenici. Zvýšit vedení mohl zanedlouho Rygl, ale ve vápně se ukličkoval. Poté se mohl podruhé prosadit Osumanu, ovšem jeho rybička šla po centru Bartoše vedle. Jediná, ale za to stoprocentní šance hostů přišla po Zbytovského zblokované střele, jenomže osamocený Prášil si před Neumanem míč špatně zpracoval a ani nevystřelil.

„Možná nám ten brzký gól trochu ublížil, protože jsme chvíli nechali hrát Bystřici její hru, což se nám mohlo vymstít,“ oddychl si Kovačík.

Další z rozhodujících momentů přišel po půlhodině hry, kdy hostující obraně utíkal Osumanu. Obránce Mitáš ho zastavil nedovoleně a rozhodčí Kelemnt mu ukázal červenou kartu.

„Jednoznačně oprávněné vyloučení,“ tvrdil Kovačík. „Záleželo na rozhodčím, mohl si vybrat, ale myslím, že takový faul to zase nebyl. Osumanu souboj v první chvíli ustál a spadl až vzápětí,“ krčil rameny bystřický trenér Karel Fencl.

Od té doby existovalo na hřišti jen jedno mužstvo. Stará Říše svou přesilovku také záhy využila. Na Tichánkův roh si naskočil Michal Pokorný a jeho hlavička zapadla do stejného růžku, jako předtím Osumanuova střela. Poté se ve dvou šancích ocitl Brnický, jednou jeho střelu konečky prstů vytáhl Mrňous, podruhé mířil těsně nad. Poločas uzavřelo sólo Rygla, kterého bystřický brankář vytlačil do ostrého úhlu a byla z toho jenom tyč.

Stará Říše začala první dějství stejně jako to první – bleskovým gólem. Na Tichánkův dlouhý nákop nereagoval ani gólman, ani obránce a Michal Pokorný pohodlně hlavičkou zvýšil už na 3:0.

„Asi rozhodující moment, který Bystřici poslal do kolen,“ podotkl Kovačík.

„Pár minut předtím v kabině si říkáme, že se s tím výsledkem dá ještě něco udělat a pak dostaneme takhle hloupý a naivní gól,“ kroutil hlavou Fencl.

Od té doby už jeho svěřenci rezignovali. Na bystřickou branku se řítil po nevynucených chybách jeden útok za druhým. Vše demonstroval svým sólem střídající Radek Pokorný, který po čtyřech minutách na hřišti obešel Mrňouse, a zvýšil domácí náskok. „Absolutně jsme nestíhali, obrana podala naprosto katastrofální výkon,“ zlobil se Fencl. Domácí navíc ještě řadu šancí spalovali a brankář Mrňous byl v neustálé permanenci.

Nestačil až na zakončení Vala, kterého našel přesným centrem Dvořák a dal tak výsledku konečnou podobu.

„Myslím, že je to pro Bystřici ještě hodně přijatelný výsledek,“ dodal Kovačík.

„Vysoká prohra samozřejmě může přijít. Mě jen mrzí, že po třech vyhraných zápasech v řadě podceníme takové mužstvo, jakým je Stará Říše. Nedokážu si vysvětlit, jak je tohle možné,“ uzavřel Fencl.

Góly: 1. Osumanu, 32. a 46. M. Pokorný, 64. R. Pokorný, 88. Valo. Rozhodčí: Klement. ŽK: 1:1. ČK: 0:1 (30. Mitáš). Diváci: 200. Poločas: 2:0.

St. Říše: Neuman – Hekerle – Dvořák, Kadlec, Bartoš – M. Pokorný, Merhaut, Tichánek, Rygl (60. R. Pokorný) – Osumanu (78. Štěpnička),   Brnický (77. Valo).

Bystřice: Mrňous – Vícha, Chocholáč (46. Hrubeš), Veselý, Mitáš – Krošlák, Zbytovský, Z. Sklenář (74. Čech), Padrtka (63. Cacek) – Prášil, Holý. Nejlepší hráči: M. Pokorný, Brnický, Osumanu.